+48 518 082 047
Zestawy fotowoltaiczne

Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej

KATEGORIA:

Fotowoltaika to wady i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji  w domową elektrownię. Wytwarzanie ekologicznej energii poprzez przetwarzanie światła słonecznego na prąd to obecnie jedno z podstawowych odnawialnych źródeł energii. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej na własnym dachu to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści, związanych zarówno z oszczędnościami czyli mniejszymi  rachunkami za prąd,  jak i ekologią. Warto jednak także spojrzeć na drugą stronę, czyli na minusy instalacji tego systemu.

AdobeStock_79474893 

Zalety fotowoltaiki


Zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną niesie za sobą korzyści zarówno finansowe jak i ekologiczne. 


Finansowe korzyści z fotowoltaiki

 1. Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim darmowy prąd ze słońca.
 2. Dodatkowe korzyści materialne - nadwyżki energii mogą zostać odebrane z sieci lub sprzedane.
 3. Fotowoltaika to niezależność od podwyżek cen prądu. 
 4. Fotowoltaika jako jedno z odnawialnych źródeł energii daje możliwość odliczenia jej od podatku.
 5. Wzrost wartości nieruchomości  z instalacją fotowoltaiczną.


Ekologiczne zalety fotowoltaiki

 1. Energia ze słońca to czyste źródło energii - panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi.
 2. Odnawialność energii słonecznej - energia ze słońca nigdy się skończy i nigdy jej nie zabraknie.
 3. Zainstalowanie fotowoltaiki to nieograniczona dostępność czystej energii - światło słoneczne jest dostępne w każdym miejscu na ziemi i może być łatwo wykorzystane w ciągu dnia.  
 4. Cichy proces pozyskiwania prądu ze słońca - prąd wytworzony dzięki instalacji  fotowoltaicznej jest bezgłośny. Fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych.

  Wady fotowoltaiki

Fotowoltaika to szereg korzyści, jednak jak każda technologia, nie jest też pozbawiona  wad.

 1. Proces wytworzenia energii uzależniony jest od promieniowania słonecznego. Produkcja energii będzie mniejsza w pochmurny dzień czy zimą.
 2. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię tylko w ciągu dnia.
 3. Aby instalacja była w pełni wydajna, należy zwrócić uwagę na zacienienia, nawet niewielkie może zaburzyć jej działanie.
 4. Początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej - na początku koszt takiej instalacji może wydawać się wysoki, jest to jednak tak opłacalna inwestycja, która będzie już zauważona przy pierwszym rachunku za prąd. Całość w krótkim czasie zwraca się jednocześnie generując duże oszczędności. 
 5. Jedną z wad czy może przeszkód do założenia fotowoltaiki jest dostępność wolnej przestrzeni na dachu. Przeszkodą mogą być okna dachowe, kominy czy niestandardowa konstrukcja dachu. W przypadku wystąpienia tego typu niedogodności może warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną na gruncie.

the-plant-to-the-ground-2698138_1280
Nie trudno zauważyć, że zalety instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie przeważają nad jej wadami. Zastosowanie wysokiej jakości sprzętu to szybki zwrot inwestycji i oszczędności generowane przez lata. Prawidłowy montaż instalacji pozwoli uniknąć ryzyka zacienienia, a precyzyjnie dobrana moc pozwoli na zbilansowanie mniejszej produkcji w miesiącach zimowych. Na brak przestrzeni na dachu również jest sposób - instalacja na gruncie. Emisja związana z produkcją paneli fotowoltaicznych kompensowana jest dzięki konsumpcji czystej energii z odnawialnego źródła jakim jest słońce.

 

Nic więc dziwnego, że pozyskiwanie energii ze słońca zyskuje coraz więcej zwolenników. 

Ty też możesz mieć swoją własną instalację fotowoltaiczną a co za tym idzie darmowy, ekologiczny prąd.

Wróć do listy wpisów

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar