+48 518 082 047
Zestawy fotowoltaiczne

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu przy instalacjach fotowoltaicznych

KATEGORIA: ogniwa fotowoltaiczne wycena instalacji darmowy prąd odnawialne źródła energii fotowoltaika panele fotowoltaiczne energia słoneczna PV oze

Obowiązek posiadania wyłącznika przeciwpożarowego do instalacji fotowoltaicznej powyżej 6,5 kW

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym z 13 lutego 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 471), która wchodzi w życie 19 września 2020 roku, w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy większej od 6,5 kW należy projekt ochrony przed pożarem skonsultować z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i poinformować o budowie właściwy organ Państwowej Straży Pożarnej właściwy dla miejsca instalacji. (Według jeszcze obowiązujących przepisów konsultuje się projekt budowlany).

 

Wyżej wspomniany przepis zobowiązuje wszystkich posiadaczy instalacji fotowoltaicznej powyżej 6,5 kW do założenia przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

 

Konieczne jest zaprojektowanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu w takiej instalacji. Aby zagwarantować bezpieczną akcję ratowniczo-gaśniczą, stosuje się jako wyłącznik przeciwpożarowy rozłącznik lub wyłącznik z możliwością dobudowy wyzwalacza wzrostowego lub zanikowego celem odłączenia generatora (paneli) od inwertera.

 


Co to jest przeciwpożarowy wyłącznik prądu?

 

Jest to urządzenie, które ogranicza rozprzestrzeniania się pożaru i ryzyka większych strat. Za pomocą przeciwpożarowego wyłącznika prądu następuje  wyłączenie napięcia, odcięcia prądu w budynku, który płonie lub istnieje duże ryzyko, że zajmie się od pożaru w pobliżu. Element ten odcina od źródła zasilania wszystkie urządzenia, które nie muszą funkcjonować w czasie pożaru.

 


Przeciwpożarowy wyłącznik prądu w instalacjach fotowoltaicznych.

 

Pożar paneli fotowoltaicznych to rzadkość, jednak w sytuacji gdy już do niego dochodzi, pożar może być spowodowany:

- brakiem ochrony odgromowej.
- niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji
- złą jakością komponentów
- brakiem bezpieczników i wyłączników
- błędami popełnionymi przy samodzielnej instalacji.

 

Gdzie najlepiej umieścić przeciwpożarowy wyłącznik prądu ?

 

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien znajdować się na wysokości 1,4 m nad poziomem gruntu. Wyłącznik odetnie zasilanie z sieci elektroenergetycznej. Warto również zaopatrzyć się w zabezpieczenie odgromowe- słup odgromowy, który powinien mieć wysokość ok. 5 metrów. 

 

 

Wróć do listy wpisów

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar